L-lizyna

Lizyna trzeba do grupy aminokwasów niezbędnych, co oznacza, że nasz organizm nie potrafi samodzielnie jej wytworzyć, dlatego także musi być ona dostarczona wraz z dietą. Preparat L-Lysine PLUS oprócz L-lizyny zawiera także witaminę C, która uzupełnia jej funkcjonowanie.

Białko stanowi około 20% masy ciała człowieka, ulegając ciągłym przemianom – rozpadowi i odbudowie. Proces ten uzależniony jest od podaży aminokwasów, ponieważ stanowią one kluczowy element budulcowy wszystkich białek. W ludzkim organizmie białka utworzone są z 20 różnych aminokwasów. Dzięki ogromnej liczbie kombinacji i różnorodności masy cząsteczkowej ma możliwość powstać kilka odmian białek, pełniących w ustroju różnorodne funkcje: niektóre uczestniczą w budowie tkanek (mięśni, kości, paznokci, włosów), inne regulują procesy metaboliczne, transportują substancje odżywcze, pełnią funkcje hormonów, czynników wzrostu. Mogą również spełnić bardzo istotną rolę w obronie immunologicznej (immunoglobuliny).

Organizm nie potrafi syntetyzować 8 aminokwasów, w tym również L-lizyny, dlatego także muszą być one dostarczone wraz z pożywieniem. Nazywamy je aminokwasami egzogennymi lub niezbędnymi.

Oprócz właściwej podaży aminokwasów, istotna jest także ich odpowiednia proporcja, co w dużej mierze zależy od składu naszej codziennej diety. Jeżeli już zawartość aminokwasów w pożywieniu jest nieodpowiednia (przykładowo. w wyniku niewłaściwego odżywiania się, stosowania diety wegetariańskiej, odchudzającej, niskobiałkowej), to metabolizm białek ma możliwość zostać zakłócony. Brak albo niska zawartość choćby jednego aminokwasu egzogennego uniemożliwia albo ogranicza wykorzystanie pozostałych aminokwasów do syntezy białka.

L-Lizyna uczestniczy w budowie białek, przede wszystkim w mięśniach i kościach. Jest konieczna w tworzeniu kolagenu – to białko strukturalne tkanki łącznej występujące m.in.: w skórze, ścięgnach, chrząstkach, kościach, ścianach naczyń krwionośnych, które daje sprężystość, elastyczność i jędrność komórek. L-Lizyna ogrywa również istotną rolę w tworzeniu enzymów, hormonów, przeciwciał. Wspomaga wchłanianie wapnia oraz dodatkowo odgrywa istotną rolę w syntezie L-karnityny (substancji uczestniczącej w metabolizmie tłuszczów).

L-Lizyna zawarta w preparacie L-lysine plus zaliczana jest do aminokwasów zasadowych.

Suplementację L-lizyną zaleca się osobom: na diecie wegańskiej, wegetariańskiej, odchudzającej, niskobiałkowej, ciężko pracującym fizycznie, narażonym na stres, dbającym o swój wygląd.

Oprócz L-lizyny, suplement zawiera także witaminę C. Ona także odgrywa istotną funkcję w syntezie kolagenu. Jest wspaniałym antyoksydantem, chroni DNA, białka, tłuszcze przed utlenianiem. Wspiera układ odpornościowy, wpływa na prawidłowe czynność układu nerwowego, spełnia istotną rolę w metabolizmie energetycznym i we wchłanianiu żelaza